Piercing brwi, czyli wszystko o kolczyku w brwiach 

Piercing brwi, czyli wszystko o kolczyku w brwiach 

Ozdabianie ciała wciąż jest bardzo trendy, a kolczyk w brwi to jedna z najchętniej wybierana form piercingu. Przekłucie brwi wydaje się nieskomplikowane, dlatego bywa, że decydujemy się na zabieg dość spontanicznie. Trzeba jednak pamiętać, że każda forma piercingu to ingerencja w nasze ciało. Dlatego dobrze dowiedzieć się o przeciwwskazaniach do zabiegu, rodzaju przekłuć oraz zaleceniach po piercingu. Zapraszamy!

Czym jest piercing?

Piercing to sposób ozdabiania ciała. Polega na przekłuwaniu wybranych fragmentów skóry, aby umieścić w tym miejscu ozdobę (czyli kolczyk). Warto wiedzieć, że piercing jest praktykowany od tysiącleci i popularny w różnych kulturach na całym świecie. Swój początek bierze w niewielkich plemiennych wioskach Południowej Ameryki, Amazonii Azji, Afryki i Polinezji, by po stuleciach trafić na ulice współczesnych miast. Jak robi się piercing na skórze? Wygląda podobnie jak znane wszystkim przekłuwanie uszu: obszar tkanki przekłuwa się igłą, a w powstałą dziurkę wkłada się wybrany przez nas, ozdobny kolczyk. 

Jak wykonuje się piercing brwi?

Piercing brwi wykonywany jest za pomocą jednej igły, więc przekłucie jest jak najmniej bolesne. Ważne by przed zabiegiem unikać przegrzania skóry, alkoholu oraz leków uśmierzających ból. Przekłucie brwi wykonuje się w idealnie sterylnych warunkach, używając jednorazowych igieł i sterylnych narzędzi. Warto wiedzieć, że kolczyki do zabiegu także są sterylizowane. Ponadto przed przekłuciem dezynfekuje się łuk brwiowy i jego okolice. Salon w którym wykonujesz piercing zaproponuje Ci własny kolczyk, wykonany z wysokogatunkowych i dobrze tolerowanych przez skórę materiałów, np. z tytanu, dlatego lepiej nie przynosić własnego kolczyka. Możesz go założyć po zagojeniu brwi. 

Piercing brwi krok po kroku

1. Artysta mocuje na skórze specjalny zacisk. Reguluje się nim głębokość, na którą wejdzie igła.  Chytany jest dość gruby obszar skóry, gdyż kolczyk nie powinien znajdować się zbyt blisko powierzchni.

2. Miejsce do przekłucia jest dezynfekowane

3. Następnie zaznacza markerem kropki, czyli miejsce wkłucia igły.

4. Piercing robi się przekłuwając zaznaczony obszar igłą. Pozostaje ona w skórze, a zacisk jest utylizowany.

5. Następnie artysta delikatnie usuwa igłę i wsuwa się do przekłucia sztangę. Gotowe! 

Jak nazywa się kolczyk w brwi?

Do piercingu brwi zalicza się trzy podstawowe rodzaje przekłuć: standard eyebrow, horizontal eyebrow oraz anti–eyebrow. Choć jest to zabieg dość bolesny, wykonywany ze znieczuleniem miejscowym, czas gojenia się skóry przebiega zwykle bez komplikacji, z powodu niewielkiej ruchliwości tej części twarzy. Do przekłuć w okolicach brwi stosuje się specjalny rodzaj biżuterii do przekłuć powierzchniowych, tzw. Surface bar.

Czy kolczyk w brwi jest bezpieczny?

Piercing brwi jest bezpieczny, jednak należy unikać sytuacji, w których kolczyk mógłby się ruszać; m.in. zakładanie kasku i jazda motocyklem, odwiedzanie miejsc, w których może dojść do zakażenia (sauna, basen, solarium). Podczas pierwszych tygodni po piercingu brwi warto obserwować miejsce wykonania przekłucia.

Czy kolczyk w brwi boli?

Czy przekłucie brwi boli? To z pewnością kwestia indywidualna. Niektórzy odczują dyskomfort silniej, inni słabo. Podczas piercingu stosuje się miejscowe znieczulenie, więc zabieg praktycznie nie jest bolesny. Następnie zakłada się opatrunek, który należy nosić około 8 godzin. Miejsce przekłucia należy przemywać kilka razy dziennie solą fizjologiczną.

Ile czasu goi się kolczyk w brwi?

Niestety nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od miejsca przekłucia oraz indywidualnych predyspozycji danej osoby.Ogólnie czas gojenia to od kilku tygodni, nawet do 3 miesięcy, a w innych miejscach na ciele nawet do pół roku! Podczas gojenia liczy się też materiał, z jakiego wykonano kolczyk, dlatego warto pamiętać, że tworzywa wysokogatunkowe są lepiej aprobowane przez ciało.

Kolczyk do brwi - złoto, srebro a może plastik?

Kolczyki do brwi klasyfikujemy przede wszystkim ze względu na tworzywo, z którego są wykonane. Im lepszy gatunkowo, tym lepiej jest on tolerowany przez skórę. Do wyboru mamy:

  • Złoto - niezawodny ale i najdroższy kruszec, nie powoduje reakcji alergicznych, sprzyja szybkiemu gojeniu się przekłuć.
  • Srebro - nieco tańsze niż złote,  również mają właściwości regenerujące.
  • Plastik - charakteryzuje się niską ceną; nie przeciąża przekłutego obszaru i także sprzyja regeneracji.
  • Tytan - bardzo popularny, bezpieczny i antyalergiczny materiał, który sprzyja szybkiemu gojeniu się skóry. Jest wysokiej jakości i w dość niskiej cenie. Ponadto nie powoduje uczuleń. Kolczyki z tytanu mogą nosić nawet osoby z alergiami.

Co wziąć pod uwagę przed wykonaniem piercingu?  

Przed przekłuciem brwi lub innego miejsca na ciele warto znać wszystkie przeciwwskazania do zabiegu. Są nimi:

1. Przeziębienie lub choroba oraz zażywane antybiotyki

Zarówno choroba jak i zażywane leki, głównie antybiotyki osłabiają organizm, dlatego trzeba odczekać 2 tygodnie od finalnej dawki leku i dopiero po tym okresie przyjść na zabieg.

2. Badania lekarskie zmuszające do usunięcia biżuterii piercingowej

Jeżeli w niedalekim czasie czeka Cię badanie, podczas którego nie należy mieć na ciele kolczyków - przełóż wizytę w salonie. Świeże przekłucie musi się wygoić, co może trwać od 3 do 6 miesięcy, a w czasie gojenia niedozwolone jest wyciąganie kolczyka ze świeżego przekłucia! 

3. Problemy z krzepliwością krwi

Surowo zabrania się przekłuwania skóry w przypadku problemów z krzepnięciem krwi.

4. Ciąża i połóg

Przyjdź na przekucie ciała dopiero po odchowaniu swojego maluszka.

5. Urlop spędzony nad wodą

Pamiętaj, że świeżego przekłucia nie należy moczyć w wodzie. Odpada wizyta na basenie, nad jeziorem, w morzu itp. Ponadto przez pierwsze miesiące po przekłuciu, nie należy korzystać z sauny. 

6. Choroby skórne

Wszelkie Przewlekłe i ostre postacie chorób skóry dyskwalifikują zabieg przekłuwania.

7. Menstruacja

Piercing może być wtedy bardziej bolesny. 

8. Pora roku

Warto wiedzieć, że zimą przebity obszar będzie goić znacznie wolniej niż wiosną czy latem.

Ważne zalecenia po piercingu

Higiena przede wszystkim! W przypadku każdej rany także tej po przekłuciu brwi, kluczowe jest utrzymanie jej czystości. Po wykonaniu piercingu nie wolno kąpać się w basenie, jacuzzi, jeziorze, morzu itd. Woda może zawierać szkodliwe drobnoustroje. Kolczyka nie powinno się też dotykać brudnymi rękami. Dlatego najpoierw umyj dłonie mydłem (mile widziane mydło antybakteryjne), następnie na ranę zastosuj płyn dezynfekujący. Regularnie i 3 razy dziennie oczyszczaj miejsce przekłucia z osocza i zanieczyszczeń. Do przemywania wystarczy sterylny wacik nasączony ciepłą wodą. Następnie zastosuj środek antyseptyczny lub roztwór soli (fizjologicznej lub morskiej). Pamiętaj też, by na ranę nie nakładać kremów, balsamów, perfum itd. Wszelkie niepokojące objawy np. wydzieliny z rany, zaczerwienienia lub stan zapalny należy natychmiast konsultować z piercerem, który wykonał zabieg, oraz z lekarzem. Tylko wtedy unikniemy zakażeń oraz migracji kolczyka.

PAMIĘTAJ!
Jeśli odczuwasz ciągłe swędzenie, a miejsce nakłucia staje się czerwone i obrzęknięte, jest to oznaka początku zapalenia. Konieczne jest skontaktowanie się ze specjalistą, który opisze dalszą pielęgnację piercingu. 

Kolczyk w brwi a makijaż - czy można malować brew?

Wiele osób pyta, czy można się malować po zrobieniu kolczyka w brwi. W początkowym stadium gojenia się rany należy zrezygnować ze stosowania kosmetyków zawierających alkohol, a w okolicy rany nie należy też nakładać makijażu. Możesz jednak delikatnie przeczesywać włoski i swobodnie depilować brwi w miejscach wokół kolczyka, ponieważ biżuteria na Twoim łuku brwiowym będzie teraz bardziej zwracać uwagę na to, czy brew jest estetyczna i ładnie wydepilowana. Używaj pęsety dobrej jakości, a zabieg pójdzie jak z płatka!

Po wygojeniu skóry można oczywiście wrócić do makijażu brwi. Brew poddana piercingowi przykuwa uwagę, dlatego z pewnością wiele wizualnie zyska na pięknym i starannym makijażu, wykonanym kosmetykami dobrej jakości. Precyzyjnie wymalowana brew będzie doskonałym uzupełnieniem dla kolczyka i doda harmonii całości. Przekłuta brew, której włoski są w nieładzie, jest niewydepilowana lub ma nieodpowiedni kształt, odbiera efekt całej stylizacji, a kolczyk tylko skupia uwagę na niedoskonałości, dlatego przy brwi poddanej piercingowi w szczególności warto dbać o jej kształt i estetykę. Już choćby samo delikatne podkreślenie i korekta łuku dobrą kredką do brwi sprawi, że łuk brwiowy znacznie zyska.

Idealnym  kosmetykiem do makijażu brwi jest także pomada - trwała, wyrazista, niezwykle plastyczna. Dzięki niej możesz wypełnić cały łuk brwiowy, wyrysować swoją brew od podstaw, a także domalować pojedyncze włoski. Taki makijaż brwi z pewnością doda kolczykowi w Twojej brwi! Sprawdź nasz przewodnik po produktach do makijażu brwi i dowiedz się, jak ich używać.

Czy piercing może negatywnie wpłynąć na wzrok? 

Panuje dość powszechny pogląd, że przekłuwanie brwi może negatywnie wpłynąć na wzrok. To mit. Podczas przekłuwania brwi niemożliwe jest dotknięcie nerwu wzrokowego. Warto jednak wiedzieć, że przy niewłaściwym przekłuciu jest ryzyko dotknięcia nerwu trójdzielnego, co może prowadzić do nerwobólów. Dlatego z rozwagą wybieraj salon, w którym dokonasz piercingu - oddaj się w ręce wykwalifikowanego specjalisty z dużym doświadczeniem i dobrymi opiniami. 

Dodaj komentarz. Opublikujemy go natychmiast po zatwierdzeniu przez moderatora.
Polityka prywatności

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, korzysta również z plików cookies podmiotów trzecich w celu korzystania z zewnętrznych narzędzi. Jeśli nie wyrazisz zgody, ograniczmy się do niezbędnych plików . W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień w swojej przeglądarce. Czy wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies?

Polityka prywatności